چرم دوزی سنتی

 

مقدمه:

حرفه چرم دوزی  (سراجی سنتی) یکی از صدها حرفه و هنر دستی ایرانی میباشد که امروزه  در بین صنایع دستی جای خود را بازکرده است و بازار مناسبی دارد. همچنین، به سبب تنوع محصول و بالابودن تولیدات در زیر شاخه های این رشته، افراد و سرمایه گذاران بیشتری به چرم دوزی روی آورده اند.

 

تولیدات :

تولیدات در حرفه چرم دوزی (سراجی سنتی) بیشتر از هر چیز دیگر بستگی به ذوق و سلیقه و علاقه مربی یا تولید کننده دارد که باعث به وجود آوردن تولیدات زیبا و منحصر بفرد میشود و آنطور نیست که محصولات تولیدی تنها  به چند محصول محدود باشد. محصولات رایج و پر استفاده :

جاسوئیچی , جاکلیدی , رومیزی , کیف موبایل , کیف لپ تاپ , کیف پول زنانه و مردانه , کوله پشتی , پادری و ...

 

مواد اولیه :

همانطور که از اسم آن پیداست در صنعت چرم دوزی (سراجی سنتی)  چرم ماده اصلی برای تولید محصولات میباشد. چرم ها به دو نوع طبیعی و مصنوعی (  فوم و شبه چرم ) تقسیم می شوند.

 

روش تولید:

 به دوصورت دستی و صنعتی (ماشینی) محصولات چرمی تولید می شوند.

در روش صنعتی تمام برش ها و دوخت ها و الگوها به وسیله چرخ  و دستگاه های صنعتی پیشرفته انجام می شود.

در روش دستی یا سنتی تمام مراحل ساخت و تولیدتوسط دست انجام می گیرد.

 

ابزار کار :

سمبه , مُشته , تخته , کاغذ الگو , سمبه انبری , گَزَن , دستگاه دکمه زنی , کاتر , خط کش تی یا رول , نخ های موم زده و نخ نایلونی , سوزن , آستری و...

 

برنامه ها و اهداف کارگاه چرم دوزی :

امروزه مشتریان زیادی به دنبال محصولات چرم هستند، به همین دلیل قصد داریم، تا با گسترش آموزش این حرفه به هنرجویانی که علاقه به فراگیری دارند هم بتوانیم محصولات بیشتری را تولید و روانه بازار کنیم تا ضمن کسب درآمد باعث شناساندن هرچه بیشتر صنعت به عموم شده و هم اینکه هر هنر جو بتواند با حداقل امکانات موجود برای خود بصورت مستقل امرار معاش کند.

باتوجه به اینکه محصولات چرمی بسیار متنوع و گسترده است و همچنین، با کمترین ابزار و حداقل سرمایه امکان تولیدوجود دارد، این هنر برای اشتغال توانخواهان و معلولین نیازمند بهزیستی بسیار مناسب است. با توسععه آموزشهای و رشد کیفیت و کمیت محصولات میخواهیم درآمد مددجویان و خانواده هایشان را افزایش یابد. بدین ترتیب، توانخواهان به سوی ارتقاء سطح زندگی و استقلال مالی حرکت خواهند کرد.